Aby obejrzeć w pełni tę stronę pobierz Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

PANELE DYSKUSYJNE

Prowadzenie Paweł Sztarbowski.

Dyskusje po spektaklu to najbardziej naturalna potrzeba wyrażania opinii, wymiany spostrzeżeń i odczuć. Bardzo często ważne rozmowy towarzyszą nam w kawiarnianym gwarze, w drodze do domu, kiedy już opuścimy mury teatru - wtedy polemizujemy z wizją reżysera, krytykujemy rozwiązania sceniczne, bronimy przed rozmówcami swoich sądów. Widzowie Teatru Polskiego raz w miesiącu będą się spotykać, by podyskutować, pokłócić się, pochwalić. Do udziału w każdym panelu zaprosimy trzech gości - specjalistów w tematyce konkretnych rozmów.

13 grudnia (sobota), godz. 12.00

Foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu

Dyskusja panelowa: Parafraza: ożywianie czy masakrowanie klasyki?

Goście panelu:

Natalia Korczakowska - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec i fortepianu oraz teatrologii na Akademii Teatralnej w Warszawie, studentka reżyserii tamże. Asystentka litewskiego reżysera Oskarasa Koršunovasa przy projekcie według Zbrodni z premedytacją Witolda Gombrowicza w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz René Pollescha przy Ragazzo dell'Europa w TR Warszawa. Wyreżyserowała m.in. Strefę działań wojennych Michała Bajera w TR Warszawa, Zmierzch bogów wg Marcina Świetlickiego w Teatrze Małym w Warszawie, monodram Bartosza Porczyka Smycz w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Śmierć Człowieka-Wiewiórki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Elektrę Eurypidesa w Jeleniej Górze, a także Nelly wg Skrzywdzonych i poniżonych Fiodora Dostojewskiego w Wałbrzychu.

Paweł Wodziński - reżyser i scenograf. Debiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przedstawieniem Woyzeck Georga Büchnera w 1992 roku. Był założycielem i szefem Towarzystwa Teatralnego - stowarzyszenia powołanego do promocji współczesnej dramaturgii oraz głoszącego ideę teatru społecznie zaangażowanego, które zrealizowało m.in. prapremiery Shopping and Fucking Marka Ravenhilla i Zbombardowanych Sarah Kane. W latach 2000-2003 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Za uczynienie tego miejsca przestrzenią sporu został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. Wodziński wyreżyserował w Poznaniu Roberto Zucco Bernarda-Marie Koltèsa oraz stworzył scenografię do kilku przedstawień, m.in. Nocy Helvera, Entartete Kunst, Hamleta wtórego i Księcia Niezłomnego. Dla Teatru Polskiego we Wrocławiu projektował scenografie do Woyzecka i Terrordromu Breslau. Jest również scenografiem przedstawień telewizyjnych i oper.

Obecne jego zainteresowania artystyczne dotyczą główne polskich sztuk klasycznych, które reinterpretowane są przez współczesny kontekst społeczny czy polityczny. Ostatnio współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie przygotował Powrót Odysa i Nie-Boską komedię. Wodziński jest również współautorem polskich przekładów angielskich sztuk współczesnych oraz autorem tekstów teoretycznych, m.in. Czy ciągle będziemy zarażeni listopadową gorączką?, Szanse polskiego teatru politycznego oraz Transformacja Rzeczywistości. Rzeczywistość transformacji.

dr hab. Krystyna Duniec - pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, historyk teatru i eseistka teatralna. Zajmuje się teatrem współczesnym oraz aktorstwem. Autorka książek Kaprysy Prospera. Szekspirowskie inscenizacje Leona Schillera oraz Jan Kreczmar. Grał jakby uczył.

Zobacz zdjęcia

MKiDN Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu