Aby obejrzeć w pełni tę stronę pobierz Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

WYKŁADY

Cykl wykładów z historii teatru zainicjowany we wrześniu 2008 r. pozwolił uczestnikom Wszechnicy poszerzyć wiedzę z zakresu technik teatralnych i sposobów postrzegania, odczuwania sztuki teatru na przestrzeni wieków, poznać najważniejsze nazwiska na teatralnej mapie Polski. Od stycznia 2011 r. spotkania będą dotyczyć najnowszej historii teatru, tej, którą teraz zapisujemy na kartach dziejów. Przed wybranymi repertuarowymi spektaklami Teatru Polskiego badacze nowych zjawisk we współczesnym teatrze będą przybliżać najciekawsze teatralne tendencje w oparciu o konkretne spektakle. Do wygłoszenia wykładów chcemy zaprosić wybitnych historyków teatru z całego kraju.

17 stycznia (sobota), godz. 12.00

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wykład Anny Wojciechowskiej o Witoldzie Gombrowiczu

Anna Wojciechowska - absolwentka polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, schulzolożka, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka licznych publikacji.

Zobacz zdjęcia

17 stycznia (sobota), godz. 13.00

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wykład Ireneusza Guszpita o Gardzienicach

Ireneusz Guszpit - pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Autor książek Przez teatr, poza teatr. Szkice o Juliuszu Osterwie i Sceny z mojego teatru, a także wstępu, opracowania i komentarzy do wybranych przez siebie tekstów Osterwy zgromadzonych w tomie pt. Z zapisków.

Zobacz zdjęcia

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" - jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. Byli pionierami nowego trendu w teatrze światowym. Dorobek Gardzienic wywarł wielki wpływ na wielu praktyków teatru na całym świecie i był szeroko opisywany w wielu publikacjach. ("Gardzienice. Praktyki teatralne Włodzimierza Staniewskiego", Zbigniew Taranienko, Wydawnictwo Test, Lublin 1997, "Twentieth Century Actors Training", Alison Hodge, Routledge, Londyn 2000). Zespół stał się dobrze rozpoznawalny dzięki swym rygorystycznym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych, swym potężnym cielesnym i głosowym technikom w pracy aktorskiej, swemu zaangażowaniu w tworzenie teatru w naturalnym środowisku i naciskowi kładzionemu na zasady wzajemności i muzyczności. W ostatnich latach teatr skupia uwagę na starożytnej Grecji jako źródle europejskiej kultury. Eksploruje się tu zapomniane techniki aktorskie teatru antycznej Grecji, odnosząc się do istniejących ikonograficznych i literackich źródeł, jak też do zabytków muzyki antycznej Grecji oraz do technik cielesnych. Wiedzie to w swym założeniu do wskrzeszenia tragedii z ducha muzyki.

Gardzienice występowały na całym świecie, na najbardziej prestiżowych festiwalach jak też podczas tournee na najznamienitszych scenach, np. w Wielkiej Brytanii (Stratford's Royal Shakespeare Company i London Barbican Centre), w USA (Theatre of Nations Festival w Baltimore, The First New York International Festival of The Arts, Getty Centre w Los Angeles), Rosji (Centrum Meyerholda w Moskwie), Niemczech (Theater der Welt Festival), Korei (The Seoul Olympic Arts Festival), Japonii (Suzuki's Toga Festival), Egipcie (Cairo International Festival of Experimental Theatres) czy Brazylii (Sao Paulo International Theatre Festival).

źródło: www.gardzienice.art.pl

Archiwum:

03.02.2011 - Marzena Sadocha - Teatr postdramatyczny

13.01.2011 - Rafała Węgrzyniak - Adaptacja w teatrze

25.09.2010 - dr Ewa Walerich-Szymani - wykład na temat twórczości Heinera Müllera

10.04.2010 - prof. Lech Sokół - wykład o Henriku Ibsenie

13.03.2010 - Małgorzata Sugiera - wykład

20.02.2010 - Anna Nowak - wykład o dolnośląskim teatrze żydowskim

23.01.2010 - Moniki Grossmann-Kliber - wykład o współczesnej dramaturgii norweskiej

05.12.2009 - dr Anna R. Burzyńska - Najnowsze światowe style teatralne - reminiscencje z Festiwalu Dialog

28.11.2009 - Marzena Sadocha - Przepisywanie tekstów klasycznych dla współczesnego teatru

17.10.2009 - dr Maria Sibińska - wykład o teatrze i dramacie norweskim

23.05.2009 - prof. Wasilij Szczukin - wykład o Antonie Czechowie

14.03.2009 - Magdalena Chlasta-Dzięciołowska - Lalka Bolesława Prusa a spektakl Wiktora Rubina

21.02.2009 - Krzysztof Kopka - wykład o współczesnym dramacie rosyjskim

14.02.2009 - Marek Oleksy - wykład o Henryku Tomaszewskim

-> tutaj jesteś 17.01.2009 - Anna Wojciechowska - wykład o Witoldzie Gombrowiczu/Ireneusz Guszpit - wykład o Gardzienicach

20.12.2008 - Dariusz Kosiński - wykład o polskim romantyzmie/Beata Guczalskia - wykład o twórczości Jerzego Jarockiego

29.11.2008 - Jarosław Fret - wykład o Jerzym Grotowskim

15.11.2008 - Piotr Rudzki - wykład o Witkacym

25.10.2008 - Anna Kuligowska-Korzeniewska - wykład Wojciechu Bogusławskim

11.10.2008 - Piotr Rudzki - wykład o teatrze Tadeusza Kantora

27.09.2008 - Mirosław Kocur - wykład o teatrze antycznym

20.09.2008 - Rafał Węgrzyniak - Teatr Jerzego Grzegorzewskiego

MKiDN Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu