Aby obejrzeć w pełni tę stronę pobierz Adobe Flash player

Get Adobe Flash player

PROJEKCJE

Najwięksi artyści teatru, których twórczości nie sposób zignorować, znajdą w ramach Wszechnicy swoje zasłużone miejsce. Poza wykładami proponujemy projekcje spektakli, które przeszły do historii teatru. Każde przedstawienie poprzedzi krótki wykład, przybliżający postać i twórczość artysty. Pytania, opinie, które narodzą się podczas projekcji, nie pozostaną bez odpowiedzi. Wykłady przygotują i będą nam towarzyszyć podczas oglądania spektakli miłośnicy i badacze twórczości naszych mistrzów.

10 kwietnia (sobota), godz. 16.00

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu

Projekcja spektaklu z Teatru Narodowego w Oslo Brand w reż. Calixto Bieito.

Spektakl jest inscenizacją sztuki Ibsena. W rolach głównych zobaczymy wybitnych aktorów norweskich Svena Nordina, Kjersti Holmen i Marię Bonnevie. Przedstawienie w tłumaczeniu Wojciecha Bolanowskiego.

O co chodzi w życiu wesołej dziewczynie Agnieszce, biegnącej z niezaślubionym jeszcze malarzem Einarem przez łąki nad fiordem? Być motylkiem, którego Einar będzie bez przerwy łapał i wypuszczał, by ponownie złapać. To jest właśnie to!
Na jej drodze staje Brand, protestancki kaznodzieja, który chce przewrócić do góry nogami świat rozhukanej młodzieży, myślącej tylko o zabawie, gnuśnych chłopów, których celem jest tylko przeżyć, i wójtów, których celem jest sprytnie rządzić, tak aby się urządzić. Narzędziem Branda nie są wielkie słowa, ale czyny. Nie zależy mu na zachowaniu życia. Na niczyjej opinii. Tylko na ideałach.
Jakie życie wybierze Agnieszka? Co osiągnie Brand? Czy jest na świecie miejsce dla ludzi o tak wysokich celach? Przyjdź i zobacz, czy też potrafiłbyś napisać sztukę pod hasłem "O co chodzi w życiu?". Udało się to 38-letniemu biednemu i niewykształconemu Henrikowi Ibsenowi, który dzięki temu dramatowi zyskał w roku 1866 rozgłos. Propozycja Hiszpana Calixta Bieita z Teatru Narodowego z Oslo sprawia, że bywalcy teatralni spadają z krzesła. Podejrzewam, że reżyser kontynuuje myśl Ibsena.

Wojciech Bolanowski

MKiDN Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu